Siber Güvenlik 1

LED Tabelalar Nasıl Hacklenir?

ImageTeknoloji gelişiyor, bilişim her yere el atıyor. Günlük hayatta her yerde ucuz reklam yöntemi olan led tabelaları görüyoruz. Aşırı renkli, yersiz kullanılırsa itici, nihayetinde ben buradayım diyen bir reklam panosu her biri. Tabii bunun otobüslerde, belediyelerde, hava alanlarında kullanılan çeşitleri de söz konusu. Bu yazıda o tabelaların nasıl hacklendiğinden söz edeceğim.
 
Led tabelalar genelde iki çeşittir.

1-) Kablosuz Led Tabelalar

Image
Bu tabelalara bağlantı bluetooth üzerinden sağlanır. Aslına bakarsak muhteşem bir kolaylık. Ancak bu eksikliği de beraberinde getiriyor. Bu cihazlara bağlanarak değiştirmek ve kapatmak mümkün. Kapatmak için sizinle bir mobil uygulama paylaşacağım. Etraftaki cihazları arayıp, istediğiniz bluetooth sistemli led tabelayı kapatabilirsiniz.
 

2-) USB ile çalışan Led tabelalar

 
Image
Bir de online bağlantısı olmayan tabelalar mevcut. Çevrenizdeki dükkanların neredeyse hepsi bu sistemi kullanırlar. Önceden programla hazırlanan dosya, usb disk aracılığı ile tabelaya yüklenir ve dosyadaki yazı belirlenen biçimde tabelada yer alır.
 

 

 

Peki biz bunları nasıl hackleyeceğiz?Image

Aslında bu yapılana hack demeyelim de müdahale etmek diyelim.
USB disk ile çalışan Led tabelalardan söz edecek olursak, dikkat ederseniz mutlaka rastlarsınız, bu tabelaların bir kenarından USB girişi olan bir kablo sarkar. Şayet dükkanın içine yerleştirilmediyse rahatça görürsünüz. Siz kendi USB diskinize aşağıdaki programla yeni led yazısını yükledikten sonra tabelada girişe taktığınızda ekranda Loading ifadesi belirir. Bu yazının ardından sizin yazınız ekrana yansıyacaktır. Daha sonra diskinizi çıkarıp bir kenara çekilebilirsiniz.
 
PowerLED programı işinize yarayacaktır. PowerLED indirmek ve öğrenmek için buraya tıklayın.
 
Peki ya kablosuz ise ne yapacağız? Orada da size bir mobil uygulama önereceğim.Ancak yalnızca Android için paylaşacağım. IOS için bir çözüm var mı bilmiyorum doğrusu.Görseldeki gibi oldukça basit bir mantıkla çalışan bir mobil uygulama mevcut. Bluetooth ile tabelaya bağlanarak sizin istediğiniz mesajı bırakmanızı sağlıyor. Tabelanın sinyallerine müdahale ediyor. İndirmek için buraya tıklayın. Ancak yolda sokakta her tabelaya çekmeyen telefon hattı gibi yapıştırıp “Eee, bu çekmiyor kardeşim, kafa mı yapıyorsun?” demeyin. Daha önce de dediğim gibi bluetooth ile bağlanıp bağlanmadığından emin olmanız gerekiyor. Sizin karşılaştığınız tabela usb disk ile çalışan fakat kablo bağlantısı açıkta olmayan bir yer de olabilir. Önce bundan emin olmanız gerek.
 

“LED Tabelalar Nasıl Hacklenir?” üzerine 1 yorum

  1. kadir dedi ki:

    yandex link kırık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.