Kategoriler
Siber Güvenlik

İplogger Kullanarak İp Adresi Tespit Etmek

IPLOGGER.ORG

Bu sefer bahsini edeceğim şey siber güvenlik noktasında çok önemli bir şey olmamakla beraber pratik bir detay olabiliyor. İplogger, sizin için linke tıklayanların ip adresini alır ve daha sonra sizin verdiğiniz siteye yönlendirir. Sıradan bir kullanıcının fark etmesi pek de mümkün değil. Umarım “ip adresin elimde modemini yakacağım.” lafları için kullananlar okumuyordur.

Öncelikle iplogger.org adresine kayıt oluyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan bu ekrana karşı tarafın ip adresini alır almaz hangi adrese yönlendirmek istiyorsak onu yazıyoruz ve shorten butonuna basıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz. Bizim için önemli olan kısımlara değineceğim.  Üçüncü seçenekteki linke tıklayan herkesin ip adresi, tarayıcı ve işletim sistemi bilgileri, tahmini konum bilgisi kayıt olacaktır. Dördüncü kısımda ise yönlendirilecek adresi değiştirmemiz mümkün. Beşinci, yani Google short url kısmından ise goo.gl adresinden size mevcut linki kısaltarak verecektir. Nihayetinde karşı tarafa iplogger domainli bir link göndermek çok akıllıca olmayabilir. Kısaltılmış linke tıklayan birisi bir süre o adreste kalacak sonrasında direk olarak caglar-celik.com adresine geçecek. İplogger domaini fark edilmeyecek.

Bir sonraki seçenekte ise ip adreslerinin listesi mevcut. Bunu başkaları ile paylaşmanız mümkün.

Son iki seçenek ise forumlara ve HTML web sitelerine görsel olarak log koymak için hazırlanmış. O kodları forum mesajınıza veya web site kodlarınızın arasına koyduğunuzda herhangi bir önlem yoksa görünmeyecektir ve o sayfaya girenler otomatik olarak linke tıklamış kabul edilecektir. En alttaki ufak alandan ise link adresinde düzenlemeler yapmanız ve PDF, MP3 gibi farklı uzantılarda bir dosyaymış gibi göstermeniz mümkün. Ancak link kısalttığınızda bir anlamı kalmayacaktır.

Logged IP’s sekmesine gelelim. Burada ise sizi tıklayanların listesi karşılıyor. Tarayıcı detayları için sağ taraftaki info ikonuna tıklamanız yeterli. Ayrıca işletim sistemini de buradan öğrenmeniz mümkün. Mobil işletim sistemleri ve versiyonları da buna dahil.

Summary Data View kısmında ise bir harita mevcut. Burada hangi ülkeden ne kadar tıklanma aldığınızı görebilirsiniz. Ayrıca sayfayı aşağıya kaydırdığınızda yine işletim sistemi vb. özelliklere göre kaç kişinin tıkladığı istatistiği de grafiksel olarak verilmiş.

CyberHub İplogger

Sırada başka bir web sitesi var. Bu site de iplogger görevi görüyor fakat farklı olarak domain adresleri daha bir inandırıcı. Örneğin twitter.com domaininin harflerinden birinin altında hafif bir çizik var, başka bir domainde bir harf altında bir nokta… Domainler Yunan alfabesi gibi farklı harflerden seçilerek latin alfabesi ile alınan popüler domainlere benzetilmiş. Ve bu adreslere tıklayan herkesin ip adresini kaydediyor. 

Domain seçiminden sonra domaini yandaki butonla kopyalayıp karşı tarafa gönderiyoruz. Arkasından “IP Logger Key” adresini başka bir yere kopyalayıp saklıyoruz. Onunla sorgu yapacağız. Linki dağıttıktan sonra tıklayanların bilgilerini toplamak için Key kısmına aldığımız numarayı yapıştırıyoruz. Sonrasında da “Get Result” diyoruz. Tıklayanların ip adresi ve saat-tarih bilgileri karşımıza çıkıyor.

“İplogger Kullanarak İp Adresi Tespit Etmek” için 2 yanıt

Kendim ip log sistemi yazdım anlatiminizda ki siteler gibi ama özel mesajı kapalı olduğu için genel olarak kullanıcıların genelde paylaşımıma hangi kullanıcı tıkladı tespit edemiyorum. Tıklayan kişinin kullanıcı adı veya id bilgisini de çekmenin bir yöntemi varmı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.