Projelerim

MATEMATİK MÜHENDİSLERİNE BİLİŞİM EĞİTİMİ

Matematik mühendisleri olayları analiz eden, hızlı düşünebilen ve karar alan insanlardır.Bu insanlar bilişim alanında da rol oynuyor. Türkiye’de 4 üniversitede bölümün öğrencilerine duyuru yaptık ve 30 kişilik bir kadro oluşturduk. Onlara web güvenliği ve benzer alanlarda eğitimler hazırladık. Ben de siber istihbarat adı altında hazırladığım müfredattaki dersleri canlı olarak anlatacağım. Bu sayede mühendisler, ilerleyen dönemde iş hayatına başladıklarında bilişime daha hakim olarak işlerine başlayacaklar ve bir hackerın düşünce yapısını az çok anlamış olacaklar. Şu anda İTÜ’deki bölümün kulübü ile görüşüyoruz ve onlar için bu eğitimi ikinci defa yapmayı planlıyoruz.

MİNİK BİLİŞİMCİLER

Minik bilişimciler projesi, 7-17 yaş aralığındaki gruba bilişimi doğru şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Yazılım, donanım, grafik tasarım, bilişim güvenliği gibi alanlarda çocukların yaş grubuna göre içerikler ve dersler sunuyor, görevler veriyor. En temelden başlıyor. Proje üniversite topluluğu öğrencileri arasında düzenlenmiş ve bölüm sorumluları ile görüşülerek planlanmış. Ayrıca psikologlara da danışılarak çocuklara kaç saat, ne şekilde anlatılacağı konuşulmuş. Proje BTK’ya sunuldu. Yurtdışına çıkması hedef kondu.Şu anda hala hazırlığı sürüyor.

Minik bilişimciler isimli proje bize geldiğinde uzun süre projeyi tartıştık. Bizden duyuru/reklam için sponsorluk, eğitim ve organize için de destek istedi proje sahipleri. Biz de bu projeye sponsor olmayı Türk Hack Team adına kabul ettik.

  KİTABI VER, EĞİTİMİ AL!

Siber güvenlik platformumuzda, teknoloji alanında bilinçli gençler yetiştirmek adına bir eğitim projesi oluşturduk. Siber istihbarat, web güvenliği, grafik tasarım, yazılım, bilgisayar güvenliği, sızma ve analiz yöntemleri, linux ve sosyal mühendislik gibi alanlarda eğitmen başvuruları aldık.Başvuranların arasında yeterli olanları ufak bir mülakat ile ayırıyoruz ve bu kişiler eğitim almak için başvuran bireylere eğitim verecek.

 Fakat burada şu detay var, eğitim almak isteyen kişi, eğitim için bir “bedel” ödeyecek. Hayır para istemiyoruz. Başvuranlar kendisine ait, arkadaşına ait ya da daha sonra kitapçılardan temin edeceği bir kitabı bizlere gönderecek. Bizler de bu kitapları yaş grupları ve alanlarına göre sınıflandırdıktan sonra ihtiyaç sahibi okullara, öğrencilere, öğretmenler aracılığı ile ulaştıracağız.
 Bu proje ile hem siber dünyada daha donanımlı bireyler yetiştirmeyi hem de Türkiye’deki eğitime bir şeyler katmayı, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyoruz.

TÜRKÇE KONUŞ, TÜRKÇE YAZ!

Teknoloji ve bilim dünyasının vazgeçilmez dili şu dönem İngilizce.Bu inkar edilemez bir gerçek. Fakat bizler kendi dilimizin kaybolmaması, kısaltmalar ve yabancı kelimeler arasında asimile olmaması adına şu anda kullanımda olan dilimizin dışındaki bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını araştırdık, üyeler ile paylaştık ve günlük hayatta kullanmaya teşvik ettik.Bunun haricinde Türkçe’nin kökeni olan Göktürkçe’nin de öğrenilmesi için kaynaklar derledik, internet kullanıcılarının, dilin kültür ile olan bağlantısını daha iyi anlamaları adına yazılar yayınladık. Nitekim belli bir grubun da üstünde olumlu etki bıraktı bu proje.

10 KASIM ANITKABİR ZİYARETİ

10 Kasım’da Türk Hack Team ekibi olarak Anıtkabir’e, liderimiz, başöğretmenimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ziyaretine gittik. Bu önemli günde Atatürkçü bilinci tekrar alevlendirmek adına bu etkinliği organize ettik. Anıtkabir Ziyaretçi Defteri’ne bıraktığımız notu okumak için tıkla.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA YARDIM

Yine sosyal medyada “Bir Dileğim Var” projesine denk geldim. Grubun başındaki Alper Türedi, yıllar önce kızını bu hastalıktan dolayı kaybetmiş. Daha sonra lösemili çocuklara yardım etmek için onların dileklerini dinlemiş, bu dilekleri gerçekleştirmiş ve sosyal medyada paylaşmış. Bunu gören insanlar ona yardımcı olmak istemiş. O da zamanla bir grup oluşturmuş ve oraya tüm çocukların dileklerini kameraya çekerek atmış. Grup üyeleri o dilekleri yerine getirmiş ve Alper Türedi’ye ulaştırmış. O da bu dilekleri gerçekleştirirken kameraya çekmiş ve tekrar grupta paylaşmış. Hiçbir para yardımı kabul etmeyen bu gruba biz de destek olduk, dilekleri takip ettik ve gruba çok daha fazla üye teşvik ettik. Bunun dışında daha başka çocuklara ulaşmak adına Haluk Levent ile iletişime geçtim. Lösemili çocuklar ile ilgili başka başka projelerimiz de var ancak şu anda bu projeyi rafa çektik. Elimizdeki diğer projeler bittikten sonra tekrar buna odaklanacağız.

AFRİKA’YA YARDIM PROJESİ

Yeryüzü Doktorları’ndan Op.Dr.Banu Çiftçi’nin bir videosunu izledikten sonra gerçekten etkilenmiştim. Çoğunuz televizyonlardan veya internetten, gazetelerden duydunuz belki. Kendisi Afrika’da gönüllü doktorluk yapan birisi. Yayınladığı fotoğrafları ve videoları gördükten sonra gerçekten gözlerim doldu, kalbim eridi ve kendisine ulaşmaya çalıştım.Kendisi ile görüştüm, daha sonra bağlı olduğu dernek ile de görüştüm. Bizim dev bir grubumuz var ve biz de yardım edeceğiz dedim. Hepsi grubumuza ilgi ile yaklaştı. Çok mutlu oldular.Tüm bunların sonucunda maddi yardım topladık. Amacımız oradaki su ihtiyacını gidermek adına su kuyusu açtırmaktı. Bir su kuyusu en az 10 bin lira demekti. Bu hedefimize ulaşamadık fakat gönderdiğimiz para ile Afrikalı birçok çocuk ve aile doydu.

 

TÜRKMENLERE YARDIM PROJESİ

Sınır dışında Türkmen olarak adlandırılarak Türk kimliğinden uzaklaştırıldığına inandığımız, bizim yardımımızı bekleyen Türkmen göçmenlere, Türkmen Dağı’na bir yardım projesi başlattık. Maddi yardım toplayarak bunu gerekli yerlere ulaştırdık. Şu anda yiyecek, giyecek ve kitap yardımları toplayarak bunları ulaştırmayı planlıyoruz.

KANSERLİ BİR KIZA DESTEK

Adana’da kanserli bir kız çocuğunun yardıma ihtiyacı olduğunu duyduk. Birkaç arkadaş hemen toplanıp organize olduk, bir kısım kitap sattı, bir kısım farklı yerlerden yardım topladı. Daha yetkin insanlara ulaşılmaya çalışıldı. Sonuçta tüm bu yardımlar o kıza ulaştı.

MEHMETÇİĞE MEKTUP PROJESİ

 Bebek katili, terör örgütü pkk, Güneydoğu’da saldırılara devam ettiği ve ardı ardına yapılan operasyonlar esnasında Türk polisi ve Türk askerine destek olmak niyetiyle, Türkiye’nin birçok şehrinden, birçok üyemiz kağıdını kalemini eline aldı ve yüreğinden geçenleri tek tek yazdı. Kimisi o askerlerin oğlu yaşındaydı, kimisi abisi yaşında. Bu projede amaç onlara destek olmak, Türkiye olarak yanınızdayız demekti. Hiçbir siyasi imada bulunmadan, dert yanmadan yazıldı tüm mektuplar. Farklı adreslerdeki karakollara, el yazısı ile çoğu isimsiz bir şekilde postalandı her biri.Ümit ediyoruz ki o yiğitlerin yüzlerinde bir tebessüm olabilmişizdir. Yazdığım mektuba ulaşmak için tıkla.