Kategoriler
Android

Android Telefon İçin 10 Tüyo

1-) Güvenlik Modu

Image


Güvenli modu aktif hale getirerek telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.Bu sayede daha stabil çalışan bir cihaza sahip olacaksınız. Telefonunuz ilk günkü gibi sıfır hali ile karşınızda olacak diyebiliriz.

 

 

2-) Önbellek temizleme

Image

 Çok kişi telefonunda yer sıkıntısı çekiyor.Sürekli bir şeyler silmek zorunda kalıyor. Fakat önbellekteki gereksiz birikmeyi ve diğer dosyaları temizlemeniz size ciddi anlamda yer açacaktır.Ancak bazı uygulamalardaki basit verilerin silinmesine neden olabilir.Bunları seçmek de sizin elinizde silerken.3-) Misafir Modu

Image


Bu mod adından da anlaşılacağı gibi birisi telefonunuza bakmak istediğinde ya da kısa bir süre kullanmak istediğinde tüm kişisel bilgileriniz gizli bir biçimde telefonu teslim etmenize yarıyor. Sadece sizin belirlediğiniz uygulamalara erişebiliyor ikinci kullanıcılar.

4-) Geliştirici Seçenekler
Image

Bu seçeneklerle android sisteminizde birkaç değişiklik yapabileceksiniz.Hata raporlarının günlük kaydını alabilirsiniz, imlecinizi görünür hale getirebilirsiniz, dokunulan yerin koordinatını alabilirsiniz ve birçok işlemde değişiklik yapabilirsiniz.

Geliştirici seçenekleri menüsünün aktif edilmesi oldukça basit. Telefonunuzdan sırasıyla Ayarlar > Hakkında bölümüne girin. Burada Yapı Numarası (build number) seçeneğini göreceksiniz. Üzerine 5 kere parmağınızla basın. İkinci tıklamada geliştirici seçeneklerinin aktif olmasına kaç basmanın kaldığını gösterecektir. Bu işlem sonucu Geliştirici Seçenekleri telefonunuzun Ayarlar menüsünde gözüküyor olacaktır.

5-) Uçak Modu

Image

Uçak modu ile telefonunuzun şebekesi ile olan bağlantısını kesersiniz.Bu durumda mobil veri çalışmayacak, mesaj alış verişi yapılmayacak ve arama yapamayacaksınız.Sizi arayanlar telefonunuz kapalı sanacak haliyle. İhtiyacınız olmadığı durumlarda telefonunuzu uçak moduna çekerseniz telefonunuzun bataryası daha uzun süre dayanacaktır.Yani yana yana şarj aleti aramaktan kurtulacaksınız. 

6-) Veri Kullanımını sınırla
 Image

Eyvah kotayı aştım, fatura çok fena gelecek derdine deva olacak ufak bir çözümümüz var.Telefonunuzun ayarlarından kullandığınız mobil veriyi sınırlandırabilirsiniz. Örneğin 4GB veri kullanımından sonra veri kullanımının otomatik kapatılmasını ayarlayabilirsiniz.Ayrıca Öncesinde bir uyarı kotası belirlemek de mümkün.

7-) Harflerin üzerinde parmağınızı gezdirerek metin yazabilirsiniz.
Image

Çok daha hızlı ve pratik bir şekilde android klavyenizi kullanabilirsiniz.Her tuşa tek tek basmaktansa parmağınızı gezdirerek yazmak hem daha eğlenceli hem de daha hızlı olacaktır. Ancak bu her telefonda olmayan bir özellik. Bunun için SwiftKey, Google Keyboard gibi bu özelliğe sahip uygulamalar indirebilirsiniz.

8 -) Yüz tanıma kilidi ve diğerleri

Image

Telefonunuza sayılarla, desenlerle şifre koyuyorsunuzdur çoğunuz mutlaka.Fakat bunun daha pratik yolları da var. Kimi cihazların mümkün kıldığı parmak izi, kimisinin yüz tarama özelliği kolaylık sağlayabiliyor bizlere. Bunların haricinde Başka seçenekler de mevcut.

Örneğin güvenilen cihazlar seçebilirsiniz. Bluetooth ile güvenilir cihaza bağlandığınız anda size herhangi bir şifre sormayacaktır telefonunuz.

Ya da güvenilen yerler belirleyerek o konumlarda cihazınızın şifre istememesini sağlayabilirsiniz.Evinizde iken zırt pırt şifre girmek mecburiyetinde kalmazsınız mesela.

Bir diğer seçenek ise Google’ın geliştirmeye devam ettiği güvenilen ses seçeneği.

Son seçeneğimiz telefonunuz elinizde iken telefonu kilitlediniz.Daha sonra tekrar kullanıma geçtiğinizde şifre sormayacaktır. Fakat bir masaya koyduğunuzda tekrar şifre aktif hale gelecektir.

9-)Ekrana bakarken telefonun aktif olmasını sağlayın

Image

Bu özellik ise yalnızca Samsung’da bulunuyor şu anda. Siz ekrana bakarken, ekranla temasınız olmasa dahi kilidin devreye girmemesini sağlıyor, ekran daima açık kalıyor.

10-)Avcunuzu kullanarak telefonunuzu sessize alın ya da Screenshot alın
Image

Bu pratik sistem de sadece Samsung cihazlarda mevcut. Telefon çalarken avucunuz ile ekran üstünden hafifçe geçerseniz sessize geçiyor.Ekran açıkken sıradan bir durumda da ekran görüntüsü almanızı sağlıyor aynı hareket.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.